Kıya ve yaralamalı hâller lazerli atış yönü tespit kitiyle aydınlatılıyor

Güvenlik Genel Müdürlüğünce kullanılan atış yönü tayin kitindeki lazer teknolojisiyle faili bilinmeyen vaziyetler güdük sürede aydınlatılıyor.

Kriminal Daire Başkanlığı Olay Yeri İnceleme Şubesinin envanterinde mukayyet atış yönü tayin kiti, yorgun merminin yanında yaralama ve cinayetlerde nereden geldiği mahsus olmayan merminin tespitinde kullanılıyor.

Atış yönünü dakikalar süresince tayin fail macun sayesinde merminin çıktığı cebe ile şüphelinin atış yönü bulunuyor.

Kit, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam fail TEKNOFEST KARADENİZ’dahi de sergileniyor.

Güven Genel Müdürlüğü Kriminal Kat Başkanlığı Olay Yeri İnceleme Şubesi’nde memur Komiser Yardımcısı Yanardağ Karadeniz, AA muhabirine, atış yönü belirleme kiti aracılığıyla atışın nereden yapıldığını güdük sürede bulduklarını söyledi.

Merminin çıkma ettiği noktaya lazer kitini taktıklarını anlatan Karadeniz, “Lazerlerimiz galiba açılardan geliyor ve ileride mahsus noktada kesişiyor. Bu noktadan atış mamul emretmek oluyor.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz, atış yapılan noktaya gidip kanıt aradıklarını belirterek, “Böylelikle suçluyu yakalamış oluyoruz. Lazerlerden evvel iplik yöntemiyle tespit etmeye çalışıyorduk ancak lazerler işin içine girince işimizi daha kolaylaştırdı. Lazer sistemimiz hem pratik hem üstelik yalınç kullanımlı. Henüz tafsilatlı mesafeyi, atış yapılan yeri bulmamıza olanak sağlıyor. Lazer sistemi ile yanılma payımız daha düşük.” diyerek konuştu.

Share: