Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Cali bulunak kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Mahallenin başı dolandırıcılarla dertte: Yapmacıklı bulunak kullanarak vatandaşları dolandırdılar

Dolandırıcıların aşiyan tuttuğu Gümüşhane’nin merkeze vabeste Eskibağlar Mahallesi’nin muhtarı duruma isyan etti

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin merkeze kapalı Eskibağlar Mahallesi’nin başı yapmacıklı adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların sonsuz kendisini arayarak yakındığını dile getiren kocabaşı Musa Gündüz, “Dolandırıcılarla görüştüm cerbezeli pişkin bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin genişlik çarkıt mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi son 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Ahzüita sitelerini aynı kopyalayarak beyaz zehir pırtı bey sitesi kuran dolandırıcılar önce adına piyasanın çokça altında benzeri fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Daha sonraları site içerisinde yeniden zat yazdıkları müspet değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri hesap numarasına devretme yoluyla gönderilmesini istiyor. Ifa gerçekleştirildikten sonradan siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi mahalle muhtarı Musa Zaman’ü aramakta buluyor.

Serencam 2-3 günlük süreçte kendisini 100’e yakın dolandırıcılık mağdurunun aradığını söyleyen Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Gündüz mahallelerinde hakeza tıpkı firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan kocabaşı mülakat verdiği sırada belirtilen adrese gelen tıpkı vatandaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan serencam anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar kocabaşı olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek kısaca 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını belirten Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Zaman, “Bu durumdan tahminî 2 sene önceki haberimiz oldu. Benzeri beyaz yük firmasının satışı olduğu ile ait telefonlar geldi bize tığ birlikte araştırdık ve böyle tıpkısı madde olmadığını öğrendik. Sıfır bir sokağın adı verilerek başladılar. Aynı müddet bitmeme ettikten sonradan bunlar kesildi. Daha sonradan apayrı bire bir firma adı altında esasen başladı. Kısaca 3 firma öz sokakta değiştirildi. Akıbet 2-3 gündür bire bir görüngü mahallemizde kâin Kömürcüoğlu sokakta başladı bambaşka bir firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar tığ ise onları uyarıyoruz. Ancak bir de paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız birlikte var. Ben kendim da yazıştım bu dolandırıcılarla, ben saç kurutma makinesi ahzetmek istiyorum dedim. Ego Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Az Buçuk bilahare esasen yazdım ve ben oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonra beni hastalık kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye hiç geldiniz mi ego buranın muhtarıyım dedim. Yerleşme yeri sıfır yerde sizin eviniz elbet olur gibisinden aynı dahi bana reaksiyon gösterdiler. Kocabaşı olduğum halde bana vadi öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı nısıf yarıya”

Ayyarlık amacıyla hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya göre nısıf yarıya henüz karışık olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü belirten muhtar Musa Sıra, “Açtıkları genel ağ sitelerinde kendileri müspet yorumlar paylaşmış. 24 saat zarfında acul ayrımsız şekilde ürünüm problemsiz benzeri şekilde geldi diyor. Düşünün kim 24 saat içerisinde ülkenin her hesabına Gümüşhane’den nişane gitme şansı yok, kargo dahi 2-3 dolaşma içerisinde gidiyor. Sitede hareketli destek sekmesi var, ben yazdım oraya. Şu anne büyüklüğünde mevrut tıpkı cevap bulunmayan neyi bekliyorsa imdi, girmek kim yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise nısıf yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız böyle sitelerde karışık ürünler gördüğü antlaşma arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları üzere uyarılarda birlikte bulunan muhtar Tarih, “Emniyet ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar tığ dahi onlara vukuf paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve daha bir nice yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı ihtimal paranızı alabilirsiniz diyoruz. Serencam 3 günde kısaca 100 vatandaş beni aradı, bazısı ağlıyor parasını kaptırmış kimisi Cenabıhak razı olsun muhtarım diyor. Dua eden üstelik var ağlayan de. Ben bunu 2 yıldır yaşıyorum amma akıbet 2-3 gündür aramalarda artım oldu. Aynı avrat aradı eşimden habersiz 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım şimdi gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz antlaşma de insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu de insanlarımız açısından yumruk. Lütfen bu şekilde genel ağ sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu demin Gümüşhane’üstelik ayrıksı zamanlarda apayrı şehirlerde olabilir. İnsanlarımız hakeza sitelerde bozuk mahsulat gördüğü antlaşma arasın sorsunlar” diye konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’üstelik hareketli tıpkısı arkadaşının ricası üstüne deponun adresini taharri etmeye gelen İsrafil Atalay, “İstanbul’dahi bire bir arkadaş burada çok uyguna tıpkı beyaz eşya satın almak amacıyla bu adresi tespit etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O birlikte beni aradı Gümüşhaneli olmam cihetiyle, kontrol etmeye geldim böyle ayrımsız düzlük var mı yok mu diyerek amma muhtarımız burada böyle tıpkısı saha olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım dahi dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, demincek olgun vereceğim” dedi.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: