Bu mahallenin başı yapmacıklı bulunak kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte

Gümüşhane’nin merkeze mecbur Eskibağlar Mahallesi’nin başı düzme adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların sonsuz kendisini arayarak yakındığını dile getiren kocabaşı Musa Tarih, “Dolandırıcılarla görüştüm girgin cerbezeli bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin sunma bozuk mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi sonuç 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Ahzüita sitelerini benzeri kopyalayarak parafin eşya satma sitesi kuran dolandırıcılar evvel olarak piyasanın çokça altında benzeri fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Henüz sonradan şehir içerisinde gine özlük yazdıkları olumlu değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri adisyon numarasına devretme eliyle gönderilmesini istiyor. Ödeme gerçekleştirildikten sonra siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi muhtar Musa Gün’ü aramakta buluyor.

Akıbet 2-3 günlük süreçte kendisini 100’e yakın dolandırıcılık mağdurunun aradığını söyleyen Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Çağ mahallelerinde hakeza bir firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan kocabaşı mülakat verdiği tam belirtilen adrese mevrut benzeri yurttaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar muhtar olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek kısaca 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını söyleyen Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Gündüz, “Bu durumdan yaklaşık 2 sene geçmiş haberimiz oldu. Tıpkısı parafin eşya firmasının satışı olduğu ile ait telefonlar geldi bize tığ bile araştırdık ve böyle benzeri madde olmadığını öğrendik. Olmayan tıpkı sokağın adı verilerek başladılar. Bire Bir süre bitmeme ettikten bilahare bunlar kesildi. Daha sonraları eksantrik aynı firma adı altında tekrar başladı. Tahminî 3 firma dere sokakta değiştirildi. Akıbet 2-3 gündür tıpkısı fenomen mahallemizde bulunan Kömürcüoğlu sokakta başladı ayrıksı benzeri firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar tığ ise onları uyarıyoruz. Fakat bir da paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız bile var. Ego kendim birlikte yazıştım bu dolandırıcılarla, ben saç kurutma makinesi ahzetmek istiyorum dedim. Ben Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Biraz sonradan esasen yazdım ve ben oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonraları beni sebep kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye on paralık geldiniz mi ben buranın muhtarıyım dedim. Iskân yeri olmayan yerde sizin eviniz nasıl peki gibisinden aynı da bana reaksiyon gösterdiler. Kocabaşı olduğum halde bana saha öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı nısıf yarıya”

Dolandırıcılık üzere hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya göre yarı yarıya daha kızgın olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü söyleyen muhtar Musa Güneş, “Açtıkları genel ağ sitelerinde kendileri müspet yorumlar paylaşmış. 24 saat ortamında hızlı bir şekilde ürünüm sorunsuz tıpkısı şekilde geldi diyor. Düşünün ki 24 saat içerisinde ülkenin değme adına Gümüşhane’den kitap gitme şansı yok, kargo bile 2-3 dönme içerisinde gidiyor. Sitede aktif bindi sekmesi var, ego yazdım oraya. Şu asıl kadar gelen tıpkısı karşılık namevcut neyi bekliyorsa artık, geçmek ki yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise nısıf yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız böyle sitelerde kötümser ürünler gördüğü zaman arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları için uyarılarda de bulunan muhtar Sıra, “Itimat ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar tığ da onlara bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve elan bir nice yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı belki paranızı alabilirsiniz diyoruz. Sonuç 3 günde yaklaşık 100 yurttaş beni aradı, kimi ağlıyor parasını kaptırmış kimisi Cenabıhak razı olsun muhtarım diyor. Dua eden üstelik var ağlayan dahi. Ego bunu 2 yıldır yaşıyorum ama son 2-3 gündür aramalarda artma oldu. Tıpkısı avrat aradı eşimden bihaber 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım şimdi gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz ahit birlikte insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu de insanlarımız açısından print. Lütfen bu şekilde internet sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu deminden Gümüşhane’da başka zamanlarda ayrıksı şehirlerde tür. İnsanlarımız hakeza sitelerde berduş ürünler gördüğü zaman arasın sorsunlar” diye niteleyerek konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’bile canlı ayrımsız arkadaşının ricası konusunda deponun adresini kontrol etmeye gelen İsrafil Atalay, “İstanbul’üstelik bire bir bacanak burada çok uyguna tıpkı beyaz pırtı satın almak için bu adresi tayin etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O üstelik beni aradı Gümüşhaneli olmam sebebiyle, kontrol etmeye geldim böyle benzeri düz var mı bulunmayan mu diye ama muhtarımız burada böyle bire bir vadi olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım bile dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, demin selen vereceğim” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: