Mersin’de Cemevinde Pişirilen Yemekler, Kilisede Artan Depremzedelere İkram Ediliyor

Sazak Yenişehir Belediyesi’nin desteğiyle Sazak Cemevi’nde pişirilen yemekler, Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde artan depremzedelere izaz ediliyor. Yenişehir Şehremini Abdullah Özyiğit, “Açacak, diyanet ve soy farklılıkları değil, âdem olmak eke. Depremde yaşadıklarımız bize, koca el birliği süreçlerini dahi gösterdi” dedi.

Yenişehir Belediyesi’nin depremzedeler üzere oluşturduğu arkalama organizasyonuna sivil topluluk kuruluşları ve akide merkezleri üstelik bindi veriyor. Yenişehir Belediyesi Lokanta ve Mersin Ağacı Cemevi’nde pişirilen yemekler, herhangi bir dönem 2 bin depremzedeye ulaştırılıyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Küçük Ay depremlerinin ardından başlatılan müzaheret seferberliği kapsamında kapılarını Sazak’e mevrut depremzedelere açan ve yurttaşlara geçici barınma imkanı sağlayıcı Latin Halkları İtalyan Katolik Kilisesi’nde küsurat depremzedelere Sazak Cemevi’nde pişirilen yemekleri ikram ediyor.

Depremin önemli aynı el birliği sürecini açığa çıkardığına ilgi çekici Başbuğ Özyiğit, şunları söyledi:

“Kentimize bugüne büyüklüğünde 350 bin civarında depremzede geldi. Bittabi kim depremzedelerimizin barınma ve günce ihtiyaçlarının çözümü noktasında seferber reşit durumdayız. Bunun amacıyla günce tagaddi noktasında, 25 yıldır hizmet veren aşevimizde ve güzelce bire bir aş damı altyapısı olan Sazak Cemevi’hangi lazım desteği sağlayarak orada üstelik aşındırmak pişiriyoruz. Bu yemekleri günde 2 bin kişiye ulaştırıyoruz. Hem depremzedelerin arızi konakladıkları alanlarda hem dahi Yenişehir Belediyesi Atatürk Ekin Merkezi’mizde yeniden anne gerekseme malzemesi almak amacıyla mevrut vatandaşlarımızın aşındırmak ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Burada dikkat calip tıpkısı nokta; ihtimal acıda kavuşmak ya de esasta bilcümle denir evet ‘Rengimiz, milliyetimiz, ırkımız hangi olursa olsun kanımızın rengi aynı’. Sonuçta bu acıda ittihat etmek noktasında tıpkı kilisemizde barınan depremzedelere cemevinde pişirilen yemekleri ağırlama ediyoruz. Demek ki açacak, ilmek ve ırk farklılıkları değil, insan oluşmak cesim. Depremde yaşadıklarımız bize, önemli tesanüt süreçlerini gösterdi. Depremzedelerin kurtarılması noktasında, arsıulusal arenada çapraz zıtlaşmanın yaşandığı ülkelerden destekler geldi. O acıları bizimle paylaştılar. Hepsine teşekkür demek geçişsiz, hazar ve insanlığın çokça nadir olduğunu çakmak gerekiyor. Nedeniyle hakeza bir dayanışma var. Bu dayanışmayı büyüten eksiksiz yüreklere teşekkür ediyorum.”

Share: