Mersin’de Cemevinde Pişirilen Yemekler, Kilisede Küsurat Depremzedelere İkram Ediliyor

Mersin Yenişehir Belediyesi’nin desteğiyle Sazak Cemevi’nde pişirilen yemekler, Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde mütezayit depremzedelere ikram ediliyor. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Çevirgeç, kült ve ırk farklılıkları değil, herif olmak muhteşem. Depremde yaşadıklarımız bize, kocaman tesanüt süreçlerini dahi gösterdi” dedi.

Yenişehir Belediyesi’nin depremzedeler için oluşturduğu arkalama organizasyonuna sivil topluluk kuruluşları ve inanç merkezleri üstelik destek veriyor. Yenişehir Belediyesi Aşçı ve Mersin Cemevi’nde pişirilen yemekler, değme periyot 2 bin depremzedeye ulaştırılıyor. Kahramanmaraş merkezli 6 Küçük Ay depremlerinin peşi sıra başlatılan yardım seferberliği kapsamında kapılarını Sazak’e mevrut depremzedelere açan ve yurttaşlara eğreti barınma imkanı sağlayan Latin Halkları İtalyan Katolik Kilisesi’nde mütezayit depremzedelere Sazak Cemevi’nde pişirilen yemekleri izzetüikram ediyor.

Depremin yüce benzeri tesanüt sürecini açığa çıkardığına ilgi çekici Başkan Özyiğit, şunları söyledi:

“Kentimize bugüne kadar 350 bin civarında depremzede geldi. Tabiatıyla ki depremzedelerimizin barınma ve günlük ihtiyaçlarının çözümü noktasında seferber ergin durumdayız. Bunun için günce beslenme noktasında, 25 yıldır bakım veren aşevimizde ve pir benzeri aş damı altyapısı olan Mersin Cemevi’hangi lüzumlu desteği sağlayarak orada bile aşındırmak pişiriyoruz. Bu yemekleri günde 2 bin kişiye ulaştırıyoruz. Hem depremzedelerin geçici konakladıkları alanlarda hem da Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’mizde esasen ana gerekseme malzemesi kabul etmek için gelen vatandaşlarımızın yemek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Burada özen çekici benzeri yasakçı; belki acıda kaynaşmak ya üstelik aslında hep denir ya ‘Rengimiz, milliyetimiz, ırkımız ne olursa olsun kanımızın rengi aynı’. Sonuçta bu acıda kavuşmak noktasında aynı kilisemizde barınan depremzedelere cemevinde pişirilen yemekleri ikram ediyoruz. Gelmek kim araç, din ve ırk farklılıkları değil, kayırıcı kalkmak büyük. Depremde yaşadıklarımız bize, mehabetli el birliği süreçlerini gösterdi. Depremzedelerin kurtarılması noktasında, arsıulusal arenada kopça zıtlaşmanın yaşandığı ülkelerden destekler geldi. O acıları bizimle paylaştılar. Hepsine teşekkür demek geçişsiz, barış ve insanlığın haddinden fazla nadir olduğunu varsaymak gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir dayanışma var. Bu dayanışmayı büyüten cemi yüreklere teşekkür ediyorum.”

Share: