Mersin’de mihman edilen depremzedelere ücretsiz gözlük hizmeti veriyorlar

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden gelen haddinden fazla sayıda kişinin konuk edildiği Mersin Ağacı’dahi, afetzedelere beyan konusunda numaralı gözene desteği veriliyor.

Mersin Ağacı Optisyen ve Gözlükçüler Odası bünyesindeki kestirmece 200 pres, 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra kente mevrut afetzedeler amacıyla ücretsiz gözene hizmeti başlattı.

Gözlük numarasını bilmeyen depremzedelerin etüt süreçlerine dahi bindi veren optikçiler, iki haftada 8 binin üzerinde afetzedeye hizmet sundu.

İşletmeler, ücretsiz numaralı gözene desteğinden yakalamak için dükkanlarına gelen ailelerin çocuklarına oyuncak dağıtarak yüzlerini güldürmeye çalıştı.

Başka illerden üretici ve tedarikçi firmalar dahi içki ve söve göndererek katkıda bulunuyor.

“Bu bizim vatandaşlık görevimiz, ülkemize borcumuz”

Görüş Başkanı Serkan Yakıcı, AA muhabirine, Mersin Ağacı Ticaret ve Endüstri Odasının Keyif Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Patika Komitesi işbirliğiyle 7,7 büyüklüğündeki depremin sabahında afetzedeler üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Aynı zaman çekmece dümen kurulunu toplayarak ücretsiz gözene hizmetini başlattıklarını anlatan Yakan, “Arkadaşlarımızı arayarak ilgisiz şartsız gelişigüzel mevrut depremzedenin gözlüklerini bedelsiz üretmelerini, gözene camları ve çerçevelerini bir şekilde karşılayacağımızı söyledik. Bu bizim yurttaşlık görevimiz, ülkemize borcumuz. Seçkin bireyin yapması gerekeni bire bir üstünlük alarak ortaya koyduk. Bu format sonlanana kadar bitmeme edeceğiz. Devletimizin ve milletimizin birlikte olacağız.” diye konuştu.

Yakan, keyif tesisleri ve konaklama alanlarına duyurular yaparak gözene ihtiyacı olan değme depremzedeye ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

Sarsıntı bölgesindeki vatandaşlara da bakım verdiklerini dile getiren Yakıcı, “Bölgede afeti ruhlu insanlar telefon açarak bizi gördüklerini ve hizmetten yararlanıp yararlanamayacaklarını soruyorlar. Ayırt etmiyoruz. Oradan mevrut talepler amacıyla de gözlükleri yapıyoruz. Gözlükleri bitirdikten sonraları buradan zelzele bölgelerine yardım götürücü dostlarımız yardımıyla ulaştırıyoruz.” dedi.

“Münferit adına başladığımız aksiyon Türkiye çapında yayılmaya başladı”

Serkan Yakan, yaşanan büyük felaketin peşi sıra yaptıkları çalışmayla herkesin elini taşın altına koyduğunu vurguladı.

Birçok kadeh ve çerçeve firmasından destekler aldıklarını anlatan Yakan, şunları kaydetti:

“Stoğumuz durumunda. Allah bin nöbet razı olsun. Herkes mesleksel adına yapabileceği her şeyi ortaya koydu. İlk ilkin münferit yerine başladığımız iş Türkiye çapında yayılmaya başladı. Mersin buna miftah oldu. Bizi dahi gururlandırdı. Bir Nice ayn hastanemiz ve hekimlerimiz bedelsiz muayeneler yaptılar. Aralarında bunu devam ettirenler var. Biz balaban budun ve devletiz. Acımız ve yaramız çokça balaban. Bunları almak ve çalmak hepimizin görevi.”

Share: