Müstacel karaciğer nakli kararı alınan hastaya 1 saatte akıllıca örgen bulundu

OSMANİYE’de uykuluk yetmezliği hastası P.D.’ye (16) otama üzere geldiği Adana’de aktarım kararı alındıktan 1 saat sonra Trabzon’üstelik makul uykuluk bulundu. Sağlık Bakanlığı’na ait uçakla Trabzon’a revan takım eliyle alınan uykuluk, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de dallı güllü ortaöğretim öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de üzücü ve bellek ağrısı dolayısıyla ailesi aracılığıyla hastaneye götürüldü. Keder düşürücü ve ağrı kesici verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri devam edince ailesi, ati etüt ve tedaviler amacıyla Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de hepatit belirtileri gören etibba, yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği olduğunu belirledi. Tehlikeli bakıma alınan P.D.’nin tedavisi devam ederken, acil karaciğer nakli kararı alındı. Saat 22.00’de Esenlik Bakanlığı Millî Karaciğer Ihbariye Sistemi’ne gıcırı bükme nakil kararından kestirmece 1 saat sonra dizge yöneticileri, bir aktarılma Trabzon’de akıl ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan bir kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akla yatkın olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip, Esenlik Bakanlığı’na ilişik uçakla Trabzon’a başvurmak üzere 19 Ilkgüz saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan uykuluk, sabaha cebin Adana’ya ulaştırıldı ve nakil operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Zevk Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Kuvvetli, Op. Dr. Dünya Eflak, Dr. Basrican İnce ile duyum yitimi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan ekip, 12 saat süren tıpkı ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Vahim Hizmet Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 devir aheste bakımda kalan P.D., 21 Ilkgüz’de servise makbuz.’1 SAATTE BULUNMASI ŞIŞMAN ŞANS’Tedavisi bitmeme fail hastanın durumu üzerine vukuf veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye acil aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonraları akla yatkın karaciğer bulunmasının büyük benzeri kader olduğunu vurgulayarak, “Bu büyüklüğünde bodur sürede makul organın bulunması, milyonda bire bir belki diyebiliriz. Makul karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın neşelendirmek gibi olmayacaktı. Bakanlığın organ bağışıyla ilgili muvaffakiyetli organizasyonu dahi bu şansın hayat halaskâr bir unsura dönüşmesini sağladı” diyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU YAKARIŞ EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini çok mebzul hissettiğini belirterek, “Sonradan öğrendiğime bakarak 1 saatte bana makul örgen bulunmuş ve bu süre organ aktarımı amacıyla mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı işleyen aileye haddinden fazla teşekkür ediyorum. Varlık boyu onlar ve kaybettikleri yakınları üzere yakariş edeceğim” dedi.

Share: