Öğrenciler mayın tayin fail drone tasarladı

TEKNOFEST KARADENİZ’e Konya’dan katılan öğrencilerin tasarladığı “MATEVIHA” ile mayınlar kısa sürede tespit edilebilecek.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler beyninde Konya Selçuklu Yüksel Bahadır Görkemli Fen ve Sanat Merkezi’nden Kerem Kaya ve Baver Akto’nun öğretmenleri Gök Gestalt danışmanlığında “MATEVIHA” ismini verdikleri proje de yer alıyor. Dronun altına yerleştirilen algılayıcı, mayının yerini tespit ederek, merkeze koordinatları bildiriyor. Bu sayede mayın aramalarında yaşanan fert kaybının sıfıra indirilmesi hedefleniyor.

Baver Akto, AA muhabirine, 3 yıldır insansız albeni araçları konusunda araştırı yaptıklarını söyledi.

İki yıldır TEKNOFEST yarışlarına katıldıklarını dile getiren Akto, “Bu sene arsıulusal serbest insansız çekicilik araçları yarışına katıldık. Projemizin konusu mayın tarama ve tespiti. Askeri personelin bildiğiniz amacıyla mayın detektörleri var. Öz elleri ile alanları taramak zorunda kalıyorlar. Bu hem bati hem da çok hasis tıpkısı alanın taranmasına illet oluyor.” dedi.

Geniş bire bir alanı haddinden fazla kısa sürede tarayabileceklerini nâkil Akto, şunları kaydetti:

“Yaptığımız proje ile haddinden fazla kısa sürede çok büyük alanları tarıyoruz. Tahminî bin metrekarelik bir alanı iki zaman içerisinde tarıyoruz. Apsis bilgisine kadar herhangi bir cins bilgiyi aktarabiliyoruz. Tıpkısı zamanda bu proje herif sağlığı açısından oylumlu. İnsan kaybını da önleyecek. Taramayı kayırıcı yapmadığı amacıyla kayırıcı hatasından kaynaklı patlama, ya bile fert kaybı mümteni.”

Dronun aksi çekicilik koşullarından etkilenmediğini belirten Akto, “Hava şartlarından etkilenmeyen bire bir bütün. Sıfırın altında 10 etap evet da sıfırın üstünde 50 evre olsun, yahut yağmurlu, sıkıntı bizim için fark etmiyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: