Samsun’dan bodur gelişmemiş

Kavak Kaymakamı Faruk Atar, vatandaşları dolandırıcılara cebin uyardı.

Atar, yaptığı açıklamada, telefonla arayarak kendilerini kaymakam, cumhuriyet altını savcısı, itimat görevlisi, polis güçleri ve bitirmiş olarak tanıtıp hikmet talip dolandırıcılara karşı titiz olunması gerektiğini belirtti.

Atar, bu nev durumla karşılaşan vatandaşların antlaşma kaybetmeden genişlik güdük zamanda düzenlilik güçlerini agâh etmesi gerektiğini kaydetti.

Çiftçilere arazi tahlili yaptırması tavsiyesi

Ladik Ekincilik Odası Başkanı İmdat Çıpa, çiftçilere toprak tahlili yaptırmaları üzerine tavsiyede bulundu.

Çıpa, AA muhabirine, yerey analizi yaptırılması halinde üreticinin hem zirai verimliliğinin artacağını ve hem bile gübreden tasarruf edeceğini söyledi.

Toprakta kâin bitki ve nevale maddesi miktarlarının belirlenmesi, toprakta yetiştirilecek bitkinin gübre cinsinin ve miktarlarının tayin edilmesi amacıyla analiz yapılmasının ehemmiyet taşıdığını anlatan Çıpa, “Toprak analizi maliyeti düşük ve birinci sınıf tıpkısı ekincilik için müstakil şarttır. Farklı tarlalarda değişik oranlarda azık maddesi bulunur. Yerey analizi sayesinde toprakta yarım yamalak olan zımnında bitkinin büyümesini kırıcı bitki rızık maddelerinin hangileri olduğu belirleme edilir ve böylelikle üreticiye gübre amacıyla harcadığı paradan en çokça yarar sağlamak üzere arkalama haysiyet.” dedi.

Demir, yer tahlili üstüne tarım ve orman müdürlükleri ile ekincilik mühendislerinden bilgelik alınabileceğini kaydetti.

Nahiye Ekincilik Odası paketleme tesisi faaliyete başladı

Kesim Ziraat Odası Başkanlığı aracılığıyla Doğu Karadeniz Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) marifetiyle desteklenen Samsun İli Rustik Sağlık Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında Ilıca Mahallesi’nde kurulan silaj ve küspe paketleme tesisi 2022 hasat sonu faaliyetlerine başladı.

Tesiste 4 günde tahminî 310 titrem silajlık mısır paketlendi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Canlı, tesisin silajlık darı ekiminin ağır kendisine yapıldığı bölgede kurulduğuna meni ederek, “Paketleme ücretimiz 120 liralık. 4 günde 750 silaj paketlemesi gerçekleştirdik. İnşallah sene sonuna kadar bu nüsha 7 bin paketi bulacak.” dedi.

Share: