Trabzon depremden etkilenen yaşlılar yurdu sakinlerine kapılarını açtı

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde uymazlık gören Kahramanmaraş Yaşlılar Yurdu Buğulu Hizmet ve Iyileştirme Merkezi’nde artan 34 sevimli Trabzon’un Arsin ilçesindeki otele yerleştirildi.

Depremden etkilenen yaşlılar yurdu sakinleri, Trabzon Familya ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün girişimleriyle hem ilçedeki otelde hem de huzurevlerinde iki kamer misafir edilecek.

İl Müdürü Nurhüda Süha Kuvvetli, AA muhabirine, çok sayıda kişinin, depremzedelere evlerini tahsis etmek ve yardımcı karı girmek istediğini söyledi.

Akva, bu pres günlerde Türk milletinin bağlanak ve beraberlik örneği sergilediğini belirterek “Kahramanmaraş’taki yaşlılar yurdu engel görünce 12’si kadın 34 yaşlımız risk altındaydı. Onların tıpkı kısmını hem ilimizdeki huzurevlerinde hem de Arsin’deki hayırsever İbrahim Küçük’ün otelinde konuk edeceğiz. Yaşlılarımızı sarsıntı bölgesinden kabul etmek üzere Trabzon’dan şehirlerarası bulaşan seferi fail bir firmamız apotr oldu.” dedi.

Yaşlılar Yurdu sakinlerinin her kalem ihtiyacının karşılanacağını rapor eden Kuvvetli, “Yaşlılarımızın abat edebilecekleri ortamı sağlayarak onları bildirme ongun şekilde ağırlayacağız. Kent fark etmeksizin onlar herhangi bir ant bizim büyüğümüz. Bu tahakküm süreçte birlikte bizim onları ağırlamamız insanlık görevimiz ve boynumuzun borcu.” diye niteleyerek konuştu.

Kahramanmaraş Yaşlılar Yurdu Nemli Hizmet ve Iyileştirme Merkezi Müdürü Ahmet Tüten bile kendilerini çiçekle karşılayan Kuvvetli’a, ekibine ve otel sahiplerine teşekkürname etti.

“Bu benzeri yer sarsıntısı değil tufandı, aşağı kıyametti”

Depremzede 70 yaşındaki Minnettarlık Taze, sarsıntı anında yaşadıklarını, “Çok korktuk, büyük tıpkısı depremdi, olağanüstü benzeri öz yaşadık. Benzeri evden birçok kişiyi çocuklarıyla birlikte kaybettik. Buna analog vakalar çok oldu. Bu aynı sarsıntı değil tufandı, siftinlik kıyametti. Hatırlamak istemiyorum. Uykuda yakaladı bizleri. Gündüz olsaydı insanlar değişik yerlerde gibi ve bu kadar ölüm vakaları olmazdı diye niteleyerek düşünüyorum. Amma hangi yapalım, Rabb’imden geldi.” sözleriyle anlattı.

Mehmet Tikeci dahi huzurevinin etrafındaki bir nice binanın yıkıldığını aktararak “Deprem çabucak tahammülfersa aynı şekilde sallandık. Çatı gitti gitti geldi, devrilmediği tıpkısı şaşırtıcı oldu, biz birlikte binanın altında kalabilirdik. Kahramanmaraş’ın yarısı namevcut diyebilirim. Gaziantep’te bire bir evim vardı o birlikte yıkıldı.” dedi.

Hazine Duygusal de “Depremde binalar çatır çatır gitti, çokça acul sallandı, oturduğumuz yerden kalkamadık, akrabalarımdan değil amma bahis komşu bütünü yaralandı, kaybettiklerimiz oldu, memleketimiz bitti.” diye niteleyerek konuştu.

Elife Çatalkaya ise 70 yaşına kadar hakeza benzeri hırs yaşamadığının altını çizerek ” Allah’ın işi, onun işine dahi karışılmaz. Acun yandı, akrabalardan molozların altında kalanlar oldu. Üzülüyoruz, dem ağlıyoruz. Binalar maça beyi kağıdı kabil sıkışık yığıldı. Enkazlar üzücü kabilinden oldu.” ifadesini kullandı.

Share: