Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri Kırıkkale’de sergilenecek

Muhtelif dönemlerde beğenilen ve Türkiye’ye getirilen Kabe örtüleri, Kırıkkale’üstelik İslami Değerler Külliyesi’nde açılacak Siyer-i Nebi ve Kur$An-ı Mübarek Müzesi’nde sergilenecek.

Eski Suudi Arabistan Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön’ün girişimleriyle getirilen 18 kıvılcım Kabe örtüsü ile Medine’den getirilen kırmızı antik, İslami Değerler Külliyesi’nde müdafaa altında tutuluyor.

Farklı renklerdeki örtülerin tahminî 3 kamer bilahare vatandaşların ziyaretine açılacak müzede sergilenmesi planlanıyor.

Bahattin Akyön, AA muhabirine, Kabe ve Mekke-i Mükerreme’nin İslam dünyası açısından önemine dikkati çekti.

Orada Müslümanların kıblesi Kabe’nin bulunduğunu dile getiren Akyön, şöyle konuştu:

“Kabe yüzyıllardır bilcümle insanların ilgisine ve ziyaretine mazhar olmuştur. Kabe’ye yüzyıllar boyu çeşitli dönemlerde örtüler örtülmüştür. Bunların içerisinde kırmızısı, siyahı, beyazı, sarısı ve al parafin olanlar var. Çokça değişik renklerde örtüler bulunuyor. Bittabi kim fariza yaptığımız süre içerisinde bizlere yakın ilgide mevcut, Kabe’nin anahtarını bulunduran ve Avrat Suresi 56. ayetine bahis olan Insan Şeybi ailesiyle mail ayrımsız dostluk kurduk. Ülkemizi haddinden fazla sevdiklerini rastgele ahit tabir ettiler.”

Akyön, bu dostluğun neticesinde ailenin ayrı ayrı zamanlarda Kabe’nin üzerine örtülmüş örtülerden kendilerine armağan ettiğini dile getirdi.

“Kabe’dahi muallak olan örtüleri sergileyeceğiz”

Bunları sergilemek için Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Kutsi Müzesi yapı ettiklerini anlatan Akyön, şunları kaydetti:

“İnşallah mail zamanda bu müzede Kabe’bile asılmış olan örtüleri sergileyeceğiz. Örtüler arasında Kabe’nin ciharıyek tarafında kâin er-rahman, asker-acıma, ya hayy, evet kayyum, elhamdülillahi rabbil’alemin ve İhlas suresinin yazılmış olduğu örtüler bulunmakta. Örtüler arasında Kabe-i Şerif’in, Hacer’ül Esved’in üzerinde bulunan Allahu ekber lafzının olduğu, Kabe’nin içerisinde mevcut yeşil çarliston marka var.”

Bire Bir örtünün bile Medine’den getirildiğini belirten Akyön, “Sefir Efendimizin kabrinin üstünde olan al antik da bulunmaktadır. Ülkemize ve ilimize dobra olmasını diliyorum. İnşallah 3 kamer kadar bire bir süre içerisinde büyüklerimizi nida ederek serginin açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda müzemizin inşaat aşaması tamamlandı, tefrişat aşamasında.” dedi.

Share: