Van haberi… Van’da tekstil zirvesi düzenlendi

Van’dahi nesiç zirvesi düzenlendi

VAN – Van Valiliği ve Fast Company Türkiye dergisinin teşrikimesai, Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği’nin destekleriyle düzenlenen Van Dokuma Zirvesine öğrenciler vahim sargı gösterdi.

Edremit Aplikasyon Otelinde düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, kentte açılacak 15 fabrikada tıpkı sene içerisinde 15-20 bin istihdamın öngörüldüğünü belirterek, “Van balaban potansiyeli olan bire bir il. Van’ın teşvikleri, ayrıcalıkları, kolaylıkları aksiyon dünyası amacıyla sağladığı düz haddinden fazla akıllıca. En önemlisi hizmet etmek talip canlı bir nüfusun olması. Özellikle çalışmak isteyen tüvana kadınların olması bizim yeryüzü şişman tarafımız. Antrparantez Van’ın misafirperverliği, haricen gelen insanlara alın kucaklayıcı bir tavrın olması de muhteşem. İnşallah önümüzdeki sene 15 ila 20 bin istihdam planlıyoruz. Sonuncu hedefimiz 5 yılda 50 bin. İnşallah 10 yılda da 100 bin evet. Van; hoppadak namına değil çevresine, Türkiye’ye hassaten mutedil Asya’ya büyüklüğünde aynı ticaret merkezi, aynı lojistik gerçeklik, tıpkı eğitim bilimi merkezi, tıpkı afiyet üssü, doğunun parlayan yıldızı, güneşi olacak. Buna inanıyorum. Biz bile tamlık gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Van’ın önünün celi olduğunu vurgulayan Ilbay Balcı, “Antrparantez tığ mantık yerine bile tamamıyla insanlarımız aksiyon bulsun, istihdam artsın, ihracat artsın iş adamlarının hayatlarını ve yaşamlarını kolaylaştırmak üzere bürokratik engel çıkarmıyoruz, tersine onları acul tıpkısı şekilde kapmak üzere dahi canla, başla aşıyoruz. Bu üstelik genişlik balaban işlerden birisidir” ifadelerini kullandı.

“720 bin kişiyi istihdam ediyoruz”

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kayaç ise yaptığı konuşmasında giyim sektörünün umumi benzeri panoramasını sundu. Hep hacmi 60 milyar dolara andıran aynı fasıl olduklarını hatırlatan Kaya, “81 ilimizin tamamında varız ve yüzde 99’u KOBİ oluşmak için 60 bine andıran firmamızla istihsal yapıyoruz. 720 bini çok kişiyi istihdam ediyoruz ve çalışanlarımızın yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor. Dünyanın altıncı, AB’nin üçüncü iri tedarikçisiyiz. Denim ihracatında bir numara, çorapta ikinci sıradayız” diye konuştu.

Fast Company Türkiye Kitap Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun moderatörlüğünde Narkonteks Dokuma Yönetim Kurulu Başkanı Toygar Narbay, Giteks Yapı Umumi Heyet Üyesi Hayrettin Gümüşkaya ve Ege Belik Umumi Heyet Üyesi Zozan Adiyan’ın katıldığı panel ile devam eden program, moderatörlüğünü Doç. Dr. Ayça Polat Kazıcı’nın yaptığı, Van Teknokent Umumi Müdürü Mısır Yasemini Yetkin ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Van Zihayat Girişimciler Yerleşmiş İcra Başkanı Mehmet Seyhan Demir’in katıldığı “Yeşil Inkılap/Uygulayım Bilimi, riziko mi vesile mı?” başlıklı oturumla sona erdi.

Share: