Van haberleri | Van’da yapı zirvesi düzenlendi

Van Valiliği ve Fast Company Türkiye dergisinin teşrikimesai, Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği’nin destekleriyle düzenlenen Van Oluşum Zirvesine öğrenciler sakil bağ gösterdi.

Edremit Aplikasyon Otelinde planlı programda mütekellim Van Valisi ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, kentte açılacak 15 fabrikada aynı yıl içerisinde 15-20 bin istihdamın öngörüldüğünü belirterek, “Van şişman potansiyeli olan ayrımsız iklim. Van’ın teşvikleri, ayrıcalıkları, kolaylıkları gelişim dünyası amacıyla sağladığı müstevi haddinden fazla akıllıca. Yer önemlisi hizmet etmek talip zihayat bir nüfusun olması. Alelhusus işlemek isteyen tendürüst kadınların olması bizim genişlik büyük tarafımız. Ayrıca Van’ın misafirperverliği, dışarıdan gelen insanlara alın kucaklayıcı bir tavrın olması dahi büyük. İnşallah önümüzdeki yıl 15 ila 20 bin istihdam planlıyoruz. Nihai hedefimiz 5 yılda 50 bin. İnşallah 10 yılda da 100 bin peki. Van; vakit kaybetmeden namına değil çevresine, Türkiye’ye üste mutedil Asya’ya büyüklüğünde tıpkısı ticaret merkezi, bir lojistik soy, tıpkısı eğitim bilimi merkezi, tıpkısı esenlik üssü, doğunun projektör yıldızı, güneşi olacak. Buna inanıyorum. Biz birlikte cemi gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Van’ın önünün berrak olduğunu vurgulayan Ilbay Balcı, “Ayrıca biz mantık namına bile tamamıyla insanlarımız aksiyon bulsun, istihdam artsın, ihracat artsın hareket adamlarının hayatlarını ve yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla bürokratik bariyer çıkarmıyoruz, bilakis onları aceleci benzeri şekilde bitmek için de canla, başla aşıyoruz. Bu birlikte genişlik koca işlerden birisidir” ifadelerini kullandı.

“720 bin kişiyi istihdam ediyoruz”

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kayaç ise yaptığı konuşmasında giyim sektörünün umumi benzeri panoramasını sundu. Toplanmış hacmi 60 milyar dolara yakın aynı kısım olduklarını hatırlatan Kaya, “81 ilimizin tamamında varız ve yüzdelik 99’u KOBİ gelmek amacıyla 60 bine mümasil firmamızla üretim yapıyoruz. 720 bini aşkın kişiyi istihdam ediyoruz ve çalışanlarımızın yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor. Dünyanın altıncı, AB’nin üçüncü şişman tedarikçisiyiz. Denim ihracatında birinci, çorapta ikinci sıradayız” diye konuştu.

Fast Company Türkiye Eser Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun moderatörlüğünde Narkonteks Oluşum Umumi Heyet Başkanı Turgay Narbay, Giteks Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Gümüşkaya ve Iye Örgü Yönetim Kurulu Üyesi Zozan Adiyan’ın katıldığı siyasal ile bitmeme fail program, moderatörlüğünü Doç. Dr. Alem Çelik Kazıcı’nın yaptığı, Van Teknokent Genel Müdürü Mısır Yasemini Kâmil ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Van Zihayat Girişimciler Oturmuş İcra Başkanı Mehmet Seyhan Demir’in katıldığı “Yeşil Tahavvül/Teknoloji, risk mi fırsat mı?” antetli oturumla sona erdi. – VAN

Share: