Yalova iktisat haberi… Yalova’da kivi üreticisini rekoltesi ile sevindirdi, kalibresi ile üzdü

Türkiye’nin kivi üretiminde şef ili olan Yalova’da bu yıl 30 bin tonluk rekolte bekleniyor. Nişane kalibresi dolayısıyla istediği rakamlarda müşteri bulamayan yetiştirici, mahsullerini soğuk hava depolarına göndermeye hazırlanıyor.

Coğrafi işarete ehil Yalova kivisinde hasat için anlayışsız tadat başladı. Altınova ilçesinde düzenlenecek 9. Subaşı Kivi Festivali tanıtım toplantısında mütekellim Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Tasavvur Fidan, geçtiğimiz yıllarda dalında satılan kivinin bu sene pazarlanmasında sorumluluk yaşandığını belirtti. Direk, “Sabık yıl bu zamanlarda üretilen kivinin yüzdelik 90’ını pazarlamıştık. Bu sene ülkede revan iktisadi sıkıntılardan dahi kaynaklı satışlarda zorlandığımız ayrımsız mevsim oldu. Sabık sene yüzdelik 90’dı eş oranları, bu yıl yüzde 50 diyebilirim fakat. Ürünlerimizin benzeri kısmını depolamayı düşünüyoruz. Önceleri kivi artık istem görüyordu, tüccarlar gelip dalında alıyordu. Temas hangi kadar bu konuda bu sene ruhsal gerilim yapsak de satılmadığı amacıyla angajman olma yönünde konuşmalarımız değişmeye başladı. Daha Çok ürünümüz üzere gelişigüzel depoya koyalım demeye başladık” diye niteleyerek konuştu.

Ürünün yüzde 50’si depolanacak

Yalova’birlikte 6 bin 500 hektar alanda üretim yapıldığını anlatan Amut, bu sene üreticilerin belirlenen fiyatın altında ürünlerine azrail bulabildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene istihsal çokça fazla olacak. 30 bin titrem civarında tıpkı istihsal bekliyoruz. Buradaki ürünlerin yüzdelik 50’si depolanacak. Ayrımsız kısmı de hariç gidiyor. Umarım üreticilerimiz açısından iyicene bir sezon olacak. Derinti yaptığımızda kivinin kilo komutan fiyatını 13 teklik adına belirledik. Ancak beklediğimiz sonuçları alamadık ve 10 TL ile 8 TL arasına geriledik. Gerekçe kendisine bu yıl kivinin çokluğundan âlem ürünün az buçuk kalibresinde küçüklüğünden bahsedildiği için satışta problemler yaşandı.” – YALOVA

Share: