Yozgat’ta Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta bu yıl sonbahar ile kış aylarının birlikte kurak geçmesi baraj ve göletlerdeki akarsu seviyesinin balaban oranda düşmesine sebep oldu. Yağışsızlık tehlikesiyle yüz yüze kalan çiftçiler, kar yağışıyla biraz olsun umutlandı. Yozgat Ekincilik Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, “Bizim alternatif ürünümüz ağırlıklı çükündür. Su olmazsa bile pancar gayrimümkün” diyerek konuştu.

Yozgat’ta karı ayının son gününde başlayıp, aralıklarla devam eden kar yağışı, susuz geçen sonbaharın arkası sıra toprak çiftçisini umutlandırdı.

“KURAKLIĞIN SIKINTISI YAZIN YAŞANACAK”

Yozgat Valisi Saf Çelik, kış aylarında yaşanılan kuraklığın sıkıntılarının yaz döneminde henüz fazla hissedileceğini söyledi. Vali Polat, “Bu yıl maalesef yağışsız sabık tıpkısı zaman yaşıyoruz, yağışsız mevsimin sıkıntılarını temel gökçe yazın yaşıyoruz. Ürünlerdeki mahsul azalışı, susama, genişlik majör kaynağımız suyun ne büyüklüğünde bulunmaz olduğunu yeniden anlamamıza miftah oluyor. İsraf yapmamız gerektiğini, artırım yapmamız gerektiğini, barajlar yapmamız gerektiğini, barajlardan sulama sistemlerini imdi sadık yapmamız gerektiğini bize gene hatırlatıyor” dedi.

“SU OLMAZSA DA PANCAR OLANAKSIZ”

Yozgat Ekincilik Odası Başkanı İsmail Uyanık, ekincilik sektörü üzere suyun önemine değinerek yağışların bitmeme etmeyip, baraj ve göletlerden su verilememesi halinde çiftçiyi yumruk eyyam beklediğini bildirdi. “Lüzum kar ister yağmur çiftçinin birey damarı” diyen Açıkgöz şunları söyledi:

“Şu anki kar de ayrımsız ümit veriyor. Sebep beklenti veriyor; şu zaman 2022 yılı sonu itibariyle ekinleri ektik, ekinlerin şu anda oldukça köklenmesi haddinden fazla evire çevire. Serencam yağmurla alay malay ekinler imdi amma lazım istemez bu tabanda nem olabilmesi üzere lazım yağmurun gerekse hatır olması lazım. İki gündür kar yağıyor, bu hafta içerisinde da baran kar gözüküyor. İnşallah ufak tefekte olsa faydası olacak. DSİ kanalıyla geçen tıpkı abece geldi, göletlerden su verilemeyebilir, ona göre eser ekilsin biçilsin düşüncesiyle. Bizim mütenavip ürünümüz ağırlıklı pancar. Su olmazsa birlikte pancar olmaz. Ister Gelingülü gerekse Cemil Çiçek barajı, Musabeyli’deki baraj akarsu verilmediği an özellikle eşkâl köylerinde büyük sıkıntı başlayacak. Yüzde 50 kalıntı tarımda engel vermiş olacak, bu birlikte ufak aynı rakam değil. İlimizin yaklaşık yüzdelik 11 kirli arazisi, merkeze da tığ ister Gelingülü lüzumlu Cemil Çiçek barajından ağırlıklı su alıyoruz. Buralardan su verilmezse yüklülük olur. Şu karla alay malay eğer göletlerde beribenzer su artağan kuzuluk gelirse yurttaş ekimini yapar.”

“28 ŞUBAT’A BÜYÜKLÜĞÜNDE IM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLECEK”

“Mütenavip im ekecekler, ister internetten e-devletten gerekse ekincilik ile şahsen başvurma ederek ürün değiştirebilirler. Bu buğdayda imkânsız tabii kim, buğday ekildi. Nohut, yasmık, çekirdek, kamer çekirdeği periferi veya çitlek veya pancar. Bu ürünlerde çiftçimiz bunu yapması geçişsiz. 1 Küçük Ay, 28 Gücük Ay arasını fehmetmek kaydıyla bunu yapması lazım, mağduriyetlerin giderilmesi lazım. Nohut ektiyse devletin teşvikinden yararlanması amacıyla zorunlu 1 Şubat 28 Şubat ortada bunu bildirmesi lazım. Ebat bu amma inşallah şu kar çekicilik raporuna bakarak yarın, alım satım günü ve hafta içerisinde Çarşamba, perşembe haset gözüküyor. İnşallah hakeza 3-5 sefer elan yağarsa oldukça sıkıntımızı atacağımızı düşünüyoruz.”

“ŞU ANDA YAĞIŞLAR YİNE YETERLİ DEĞİL”

Sorgun ilçesi Ekincilik Odası Başkanı Hacı Tuzlacık ise şunları söyledi:

“Şu anda yağışlar tekrar tam değil. Allah’a şükür Doğu’ya, Güneydoğu’ya öteki taraflara pir kar yağdı. İnşallah bizim beklentimiz de o yönde. Bugünlerde inşallah yağışlı görünüyor havalar. İyi bir yağış bizde bekliyoruz. Tanrı çiftçilerimize fazlalaşan bir yıl yıldız eylesin. Yağışı bereketli bir yıl talih eylesin, inşallah temennimiz odur.”

“KAR YAĞDI, GEÇ MEVRUT BİR KAR OLDU'”

Başıbüyüklü Köyü Muhtarı Memduh Özçelik bile şöyle konuştu:

“Kar yağdı, geç gelen bire bir kar oldu. Yeniden birlikte binlerce şükür. Geçen yıl kışımız çokça güzeldi. Bu sene sonbahar yağışsız geçti. Kışın ortalarında olmasına bakılırsa şu anda yağdı ama mikro, yeniden de buna şükür. Ekinlerin ayrımsız kısmı hafi tıpkısı kısmı açıkta. Bu birlikte biraz nebati ürüne zararı peki. Güzeşte yıl çokça güzeldi. Geçen sene kar bâtın fena hâlde aynı kış yaşamıştık ama bu sene kışımız az buçuk cılız, tekrar de buna şükür diyelim. Geç geldi, az buçuk bir iki oldu, inşallah yağmur ileriki zamanlarımızda.”

Share: