70 yaşındaki kankızıl kafelerde sepet örerek mesleğini tanıtmaya çalışıyor

70 yaşındaki idareci kafelerde sepet örerek mesleğini tanıtmaya çalışıyor

BURSA Bursa’da kaybolmaya beniz tutmuş sepet belik mesleği yaşatmaya etkin 70 yaşındaki usta kafelerde sepet örerek mesleğini tanıtmaya çalışıyor.

Dedelerinden öğrendiği sepet örgü mesleğinin serencam temsilcilerinden Mustafa Bayındır, bu çığır unutulmasın gelecek kuşaklara aktarılsın diye savaşım veriyor. Bursa’da yeryüzü çokça turist calip kafe ve restoranlarda saf çam ve fındık ağaçlarının beden dallarından sepet örerek kaybolmaya yüz tutmuş mesleğini herkese tanıtmaya çalışıyor. Burada ördüğü sebeplere domestik ve yabancı turistler şişman rabıta gösteriyor. Günde 5 sepet ören idareci bu sepetleri tanesini 50 ila 100 liralık arasında değişen fiyatlarla satıyor. Ustanın sepet örmesini kafeye mevrut turistler şişman bire bir ilgiyle izliyor.

Çocukluğundan itibaren etken ördüğünü anlatım fail Mustafa Şen, “Bu işi büyüklerimizden öğrendik. Bu mesleği 58 yıldır yapmaktayım. Günde 5 kesim sepet örebiliyorum. Bu meslek unutulmaya beniz tuttu bizden sonradan fail kavi bulunmayan bizde bu meslek unutulmasın gelecek kuşaklara aktarılsın diyerek turistlerin çok geldiği kafelere gelerek burada sepet örüyoruz. Kafeye gelenler burada sepet örerken beni izliyor ve haddinden fazla hoşlarına gidiyor. Kul onlara bu mesleği gösteriyorum. Onlara hem mesleği öğretiyor hem üstelik yaptığım doğal malzemeden yapılmış sepetleri satıyorum. sepetleri 50 ila 100 teklik ortada değişen fiyatlarla uyguna fiyata satmaktayım” dedi.

Share: