Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’deki bazen alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde bazen taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de kayran alan Cumhur Reisi kararlarına bakarak, Sakarya’nın Hendek ilçesi Akova, Kocaeli’nin Körfez ilçesi Çamlıtepe ve İzmit ilçesi Yenimahalle (Arızlı), Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hamzafakıhlı, Rize’nin İkizdere ilçesi Diktaş ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Kabakdere mahallelerindeki ara sıra alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından beş altı olmamak için, devletin buyruk ve tasarrufu altında yahut Hazine’nin hususi mülkiyetinde mevcut taşınmazlardan, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) yoluyla Orman Umumi Müdürlüğüne orman düşünmek üzere tahsis yapılacağı belirtildi.

Rize’nin İyidere ilçesi Model Mahallesi Menderes Caddesi’nde mevcut kâh taşınmazların, kaza merkezindeki öz yatağının katmerli ve sel riskine cebin ıslahının yapılması üzere İyidere Şehremaneti Başkanlığınca tez kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Share: