Erzincan haberleri… YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkanvekili Sebep, Erzincan’da Türk Denizciliği mevzulu konferansa katıldı

DÜRÜST Parti Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar ile gelişigüzel, Erzincan’üstelik planlı “Geçmişten Günümüze Türk Denizciliği” mevzulu konferansa katıldı.

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu kapsamında, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesindeki Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu’nda, Türk Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) Başkanı mütekait Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı yoluyla “Geçmişten Günümüze Türk Denizciliği” konulu tıpkısı konferans verildi.

Sebep, burada yaptığı konuşmada, Yaycı’nın, denizlerdeki mücadelesinin beraberinde 15 Temmuz sonrası Fetullahçı Yıldırı Örgütüyle (FETÖ) mücadelede üstelik şişman katkıları ve emekleri olduğunu söyledi.

Yaycı’nın o dönemde kendilerine büyük destekleri olduğunu bildiren Saika, şöyle konuştu:

“Bağımlı ki Türkiye’nin hedefi hazar zarfında komşularıyla ve dünyayla varagelmek. Fakat biz rahat duruyoruz ama rahat durması gerekenler bayındır durmuyor. Onun üzere bile ‘Eğer istersen sulhu salah, amade ol cenge’ prensibiyle akım ediyoruz. Sıhhatli olsun canla başla çalışıyor. Zaman birlikte buraya katılarak Türk denizciliği üstüne bize şümullü bilgiler aktardı. Namına teşekkürname ediyoruz. Denizler olmazsa dünyanın yarısı açlıktan yarısı da soğuktan ölür. Denizler o büyüklüğünde önemlidir.”

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Yaycı dahi sunumunda, genelde Türklerin denizci olmadığı ve Türklerin denizcileşmesi gerektiğinin söylendiğini aktardı.

Bu sözleri söyleyenlerin, tıpkısı zamanda Türklerin at koşturmaktan apayrı ayrımsız madde yapmadığını söylediklerini birlikte anlatan Yaycı, “Yani Türkler güya denizle kullanılmamış tanışıyormuş kabilinden addederler. Halbuki kim sayın Binali Sebep konuşmasında, ‘Türk tarihinin hangi devir başladığı tayin edilemedi’ diye niteleyerek haddinden fazla bol ifade ediyor. Gittikçe derine iniyor.” dedi.

Yaycı, sefine demirini İskit Türkleri’nin bulduğunu anımsatarak, “Dünyada bugüne kadar makbul gemi demirini bulan Türklerdir. Türklerin denizciliği demirden başlar. Bizim atalarımız takkadak demiri bulmakla üstelik kalmamış, bu coğrafyada denizlere insan vermişler. Avrasya’üstelik ve Afrika’de âdem evladı vermişler. Bizim atalarımız yönleri da renklerle adlandırmışlar. Türkler aha denizleri üstelik yönlerine göre renkleriyle adlandırmıştır.” diyerek konuştu.

Yapılan sunumların ardından DOĞRU Fırka Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Yıldırım, Yaycı’ya onurluk verdi.

Konferansa, DOĞRU Öğür Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Belgit Şarap ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent da katıldı.

Share: