Eşi memat eden içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınlara hane projesi

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü, Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Yönelik Hane Bindi Programı kapsamında, 2 bin 23 ev temin edileceğini bildirdi.

Bakan Üzüntülü, yaptığı yazılı açıklamada, Eşi Irtihal Etmiş Kadınlara Yönelik Ev Destek Programı’ndan, eşi irtihal etmiş ve 18 gözyaşı şeş en birkaç üç çocuğa eş sosyal arkalama faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini kaydetti.

Desteğin, bölük yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemle yapılacağını tamlayan Acılı, nesir edilecek konutların 80 metrekare olacağını, satın alınacak konutlarda birlikte bu özelliğe andıran olanların tercih edileceğini ifade etti.

Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıflarının

Kederli, “Bakanlık adına göz başına 300 bin liralık destek verirken, gerekseme mahsus temel, belediyeler ve hayırseverler aracılığıyla karşılanacak. Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) olacak. Doğruluk sahiplerine bedelsiz yararlanma hakkı vereceğiz.” bilgilerini verdi.

Program kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle teşrikimesai çalışmalarının sürdüğünü nâkil Acılı, “Eşi Irtihal Etmiş Kadınlara Yönelik Hane Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 ev temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon liralık bütçemiz ile basamak başına 300 bin lira bindi vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Kederli, programın, belediyeler ve hayırseverlerle teşrikimesai içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’yi bilgilendirdiklerini kaydetti.

Izdıraplı, “Şu anne kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl koyulmak için 4 ilde teşrikimesai protokolü imzalandı. Buna mülhak olarak projenin hayata geçirilmesi amacıyla 67 SYDV’miz yer temini, proje çalışmaları, proje bütçesi amacıyla arttırma ilişik hamur noktasında tören düzeni hazırlıklarına devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Destekten faydalanma şartları

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Ev Bindi Programı kapsamında yapılacak konutlardan faydalanabilmek amacıyla “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalkışmak, 3294 sayılı Toplumsal Teavün ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı gelmek, eşi irtihal etmiş 18 yaş altında en beş altı üç çocuklu aşama özelliğine haiz olmak, konutların yapıldığı ilde eğlenmek ve Bakanlığın Içtimai Konut Projesi dahi karışma tahaffuz yardımı programı kapsamında ölçülü familya imal yardımı kapsamında destek almamış tevessül etmek” şartlarını örtmek gerekiyor.

Share: