GSB dar başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha yer yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli rabıta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin birlikte devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı referans sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi öğretim dönemi dar başvurularına ilişin bir numara safha mücahede sonuçlarını benimsemek üzere toplantının düzenlendiğini tabir fail Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla gelişigüzel alanda efdal teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Bütün gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye konuştu.

Tam çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve daima ayrımsız cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve aplikasyon olarak 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü enerjik, bereketli şekilde kıpırdak koordinasyonla evirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açım tarihleri el devlet ayrımlı oluyor. Tığ da bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli birlik kırcı ayrımsız say var. Bu domuzuna çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal yerine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve sosyal genişlik kriterleri asıl alınarak yeniden ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın gelmek kaydıyla katakulli yapıldı. Şayet o yurtta düzlük bulunmayan ise yer andıran özge yurda kapanca olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha vadi yerleştirmede tarihimizin arz faziletli sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yetersiz hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı bulunmayan. Biz yüzde 80’lik oranı hem birlikte ilk fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye erbap ev altyapımız var. Bu bile gurur ve sevinç vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak için 41 yer merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Umum Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yanında alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın oflaz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer andıran şekilde strateji etmeyi referans ediyorum.”

Share: