Samsun Valisi Dağlı, TEKNOFEST KARADENİZ’i değerlendirdi Açıklaması

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Bundan Sonra çocuklarımızda bunların farkının, rüzgarının olacağını düşünüyoruz. Onların hepsi birer uygulayım bilimi insanı olacaklar giderek ve ülkemizde milli ve evcil sanayinin geliştirilmesi üzere canla başla çalışacaklar.” dedi.

Dağlı, AA muhabirine, 30 Ağustos’ta başlayan ve 4 Eylül’e kadar sürecek, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’in sorunsuz ve ağırbaşlı katılımla devam ediyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Festivale evvel iki günde 200 binin üstünde katılım olduğuna belen fail Görgüsüz, “TEKNOFEST’in coşkusu ve heyecanını hep alay malay yaşıyoruz. Özellikle öğrencilerimizin çokça vahim teveccühü var. Tüm ilçelerimizden, rustik mahallelerimizden öğrencilerimiz buradalar.” dedi.

Dağlı, belde iller ve ülkenin dört bir yanının birlikte dar dışından öğrenci ve ailelerinin festivali ülfet ettiğini, bu coşkunun özge günlerde de artarak devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

Türk insanının gönlünde hissettiği ve gururlandığı birçok projenin TEKNOFEST’te sergilendiğini belirten Görgüsüz, şöyle devam etti:

“Gelgel araçları ve gelişigüzel soy defans sanayi ile tekmil araçların sergilendiğini görüyoruz. Çocuklarımız bunlara dokunuyor. Vatandaşlarımız haddinden fazla nazik hevesle bunların yapımını seyrediyor. Milli ve yerli üretimimizi kendi gözleriyle görmüş oluyorlar. Tığ artık çocuklarımızda bunların farkının, rüzgarının olacağını düşünüyoruz. Onların kâffesi birer uygulayım bilimi insanı olacaklar gittikçe ve ülkemizde milli ve yerel sanayinin geliştirilmesi amacıyla canla başla çalışacaklar. Samsun kendisine buna sülale sahipliği yapmaktan alım duyuyoruz. “

Görgüsüz, organizasyonun problemsiz ilerlediğini, muvasala ağları ve Samsun Çarşamba Havalimanı’nda aldıkları tedbirlerle sıkıntıyla karşılaşmadıklarını vurgulayarak, Samsun Valiliği standıyla dahi kentin tanıtımına ulama sunduklarını kaydetti.

Festivalin, geleceğin haber insanlarının yetişmesi için yüce nümayiş oynadığına dikkati çekici Dağlı, “Bu öğrencilerin hepsinden yaratıcı çıkma, teknoloji uzmanı, teknoloji üstatları çıkma inşallah. Bu çocuklarımızın kâffesi haddizatında birer Ermiş Sancar. Yeter kim bu çocuklarımıza bu cevherin onlarda olduğunu hissettirelim.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Görgüsüz, Samsun Valiliği standında vatandaşlara kenti tanıtıcı ve eğitimle ilgilendiren hediyeler dağıttı.Share: