Yıpranan asırlık mezar taşları onarıldı

– Yıpranan asırlık oyuntu taşları onarıldı

Edirne’bile yıpranan tarihi mezar taşlarında bakım ve onarım yapıldı

EDİRNE – Edirne’bile Osmanlı İmparatorluğu döneminde Padişah 2’nci Uğur marifetiyle 1437-1447 yılları beyninde yaptırılan Muradiye Camii Haziresi’ndeki mezar taşları bakım ve onarımdan geçirildi.

15. asır Osmanlı sanatının en koskocaman eserleri arasında gösterilen, Şeyhülislam Musa Kazım Görgülü, Mevlevi meclis şairleri Enis Recep Dede, Neşati, Hacı Eşref, Muradiye Mevlevi Dergahı şeyhlerinin kabirlerinin bulunduğu Muradiye Camisi’nin haziresinde bulunan nebatat ve mezarlarla bağlantısı sıfır berbat ahcar temizlendi.

2. Erek aracılığıyla 1437-1447 yılları beyninde yaptırılan Muradiye Camii Haziresi’nde yapılan hizmet ve onarım çalışmalarını durumunda inceleyen Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, tarihi yapıları ve çok heybetli olduğunu ve kentte tespit ettikleri 41 tarihi mezarlıkta dahi bu çalışmaların yapılacağını duyurdu.

Bugüne kadar halel edildiği ve kırıldığı iddialarıyla gündeme mevrut Tarihi Muradiye Camii Haziresi’ndeki çukur taşları Edirne Valiliği’nce başlatılan mesai çerçevesinde hizmet ve onarımdan geçirildi. Çevresindeki fino ve yosunlar, darmadağın ahcar temizlendi, kireç ve fay taşlar sağlamlaştırıldı ve Osmanlıca yazılar Türkçeye çevrilerek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

“Tarihi mezarlıklarda yıpranma olduğunu gördük”

Restorasyonu devam eden Selimiye Camii’nin bu şehrin mücevheri olduğunu söyleyen Vali Kırbıyık, yaptıkları ziyaretlerde tarihi mezarlıklarda ve cami hazirelerinde bire bir yıpranma olduğunu gördüklerini bu çerçevede bakım ve onarım çalışması başlattıklarını anlatım etti.

Trakya Üniversitesinden akademik hocaların bu çalışmalarda delalet ve yönlendirme görevini üstlendiğini hatırlatan Ilbay Kırbıyık, Tarihi mezarlıklarda hizmet ve tamir çalışmalarının ilkini Muradiye Camii’nden başlattıklarını ve önümüzdeki haftalarda bu çalışmaları gayrı noktalarda da çabuk şekilde bitmeme ettireceklerini vurguladı.

Edirne’üstelik belirleme ettikleri 41 kesim tarihi bamyatarlası olduğunu tamlayan Ilbay Kırbıyık, Bu çalışmaların önümüzdeki dönemde Sonbahar Sezai Camii, Şah Melek ve Gazimihal Camii, Fatma Karı Mezarlığı kabil noktalarda da bitmeme edeceğini söyledi.

Bu çerçevede özge kurumlarla işbirliği içerisinde onarımını yapacaklarını aktaran Ilbay Kırbıyık, “Burada yatan zatların kimliklerinin görülebileceği plakalar de oluşturuldu. Gelen ziyaretçiler burada kimlerin bulunduğuna dair bilgiler birlikte edinebilecekler. Bu mezarlıklar bir zamanda tarihi bir vesikadır. Bu çalışmayı çokça önemsiyoruz” dedi.

“Mezar taşlarının yenilenmesi ile ilgilendiren 41 alanı belirledik”

Cami hazirelerindeki mezar taşlarının yenilenmesi ile ilişkin 41 alanı belirlediklerini belirten Edirne İl Hars ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk, İlk kendisine bir nice değerli kişinin kabrinin bulunduğu Melik Erek’ın Edirne yadigarı Muradiye Camii’nden başladıklarını ve bu çerçevede nebat ve esrar temizliği, perişan taşların temizliği, kireç taşı ve fay taşların sağlamlaştırılması, yosun ve kirlerin temizlenmesi, Osmanlıca yazıların Türkçeye çevrilmesi üzere çalışmalar yaptıklarını rapor etti.

Edirne’bile tayin edilen 41 tarihi mezarlıkta Edirne Valiliği öncülüğünde kurumlar arası işbirliği çerçevesinde tamirat yapılacak.

Share: