“Yüksekokul Van” projesi söyleşi programıyla başladı

Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Sene Üniversitesi, Milli Yetişek, Cahillik ve Spor ile Firez ve Turizm devlet müdürlüklerinin paydaşlığında başlatılan “Akademi Van” projesi kapsamında musahabe düzenlendi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, “Akademi Van” projesinin küşat söyleşisi, Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Âşık Balcı, Vali Yardımcısı Gıyap Balkanlıoğlu, Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Tevke, kamu gurur ve yapılış temsilcileri, şair, yazar, sanatçılar ile 400’ü fazla sanatseverin katılımıyla yapıldı.

Uygulama Oteli konferans salonunda yazar Fahri Tuna’nın moderatörlüğünde yapılan söyleşide, şair Prof. Dr. Nurullah Gailesiz, sanatseverlere sınama ve birikimlerini aktardı.

Program böylelikle mütekellim Balcı, ‘Akademi Van’ projesi hakkında hikmet verdiği gençlere katılımlarından ekolojik ortam teşekkür etti.

Nitelikli bilgiye erbap olunması gerektiğini belirten Balcı, “Kalifiye bilgi de sanatla uğraşmakla peki. Amacımız gençlerle gelmek, hayallerini gerçekleştirmelerine yardım icat etmek. Sizlere desteklerimiz devam edecek, sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Yine gençlerimize müteveccih lise methal ve üniversite girişlere hazırlık üzere ‘Etüt Van projesi’ başlattık. 60 bin öğrenci ve 5 bin sarıklı ile bu projeyi yapacağız. Proje kapsamında materyal desteği birlikte verilecek. Fırsatları kaçırmayın.” diye niteleyerek konuştu.

Kentte 1 milyon kitap alımı yapacaklarını rapor een Balcı, şunları kaydetti:

“Okullarımıza, kütüphanelerimize koyacağımız kitaplarla, Türkiye’üstelik Van betik zenginliğinde bir numara olacak. 3-4 ay zarfında tamamlanacak projemizde evvel parti 1 kamer zarfında ati. Van, kitabın başkenti olacak. Büyük insanlarla, yazarlarla gençlerimizi buluşturmayı hedefliyor ve bu fırsatı sunmaktan birlikte mutluluk duyuyoruz. Çoluk Çocuk, iki eliniz kanda birlikte olsa kategorik bire bir saat pusula okuyun. Pusula kavramak hayallerinizi genişletir. Hangi kadar görüntü varsa o kadar sükse tamam. Bizler yanınızdayız.”

Share: